Przydatne linki:


Jak zacząć? - blog
Forum Atnel
AVR M.Kardaś
SunDuino - blog
Kurs HTML
Sklep ATNEL
PATRONITE
Polak Potrafi

1 - Zegar Big Led.

Zegar Big Led - co to za zegar?

Otóż, jest to zegar z wyświetlaczem LED o przekątnej ok. 13 cali własnej roboty.
Postanowiłem zbudować zegar z takim wyświetlaczem oparty na mikrokontrolerze ATmega8, niestety nigdzie nie mogłem kupić odpowiednio dużego wyświetlacza. Postanowiłem więc sam zbudować taki wyświetlacz, który by spełnił moje oczekiwania.
Poniżej przedstawiam zdjęcie tego wyświetlacza i całego zegara.


1. Widok zegara.
Schematy, płytki PCB oraz wszystkie wsady hex do procesora, znajdziesz w dziale Download : Schematy - Eagle, PCB - Eagle,Wsady - hex.

Zegar jest taktowany zewnętrznym kwarcem zegarkowym 32768Hz. Jest to mój pierwszy projekt oparty o mikrokontroler ATmega8 i zaprogramowanym w języku "C".
Z tego też powodu, nie jest on jakoś specjalnie wyróżniający. Zegar nie posiada żadnych dodatkowych funkcji, tylko wyświetla bieżący czas, jest zasilany poprzez dowolny zasilacz 12V oraz posiada podtrzymanie bateryjne.

Ustawianie zegara odbywa się za pomocą czterech przycisków: H+, H-, M+, M-.

Kolejnym projektem tego typu będzie budzik wykonany na zlecenie mojej córki Klaudii, oparty na mikrokontrolerze ATmega8, układzie PCF8583, wyświetlaczu LCD 2X16 i będzie miał funkcję wyświetlania daty. "Budzik" ten jest w fazie projektowania.

Wszelkie pytania na temat tego projektu proszę kierować na maila.

5 Marzec 2018


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2 - Wytrawiarka PCB.

Kolejny projekt mojego autorstwa to Wytrawiarka PCB.
Projekt tak jak poprzedni oparty jest na mikrokontrolerze ATmega8 firmy ATMEL z wyświetlaczem LCD 2x16 na sterowniku HD44780.


Jak widzimy na wyświetlaczu LCD mamy pokazane (wyświetlone) 4 parametry.
Są to: bieżąca temperatura wytrawiacza, sygnalizacja czy zostało włączone np: mieszanie (napowietrzanie), temperatura zadana dla wytrawiacza i czas jaki pozostał do końca wytrawiania.
Czas oczywiście ustawiamy sobie sami. Po zakończeniu wytrawiania zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat i usłyszymy sygnał akustyczny informujący o zakończeniu procesu.

12 Marzec 2018

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3 - Sterownik pieca CO.

Tym razem projekt dotyczy sterownika do pieca centralnego ogrzewania.
Jak zwykle zastosowałem mikrokontroler ATmega8 i wyświetlacz LCD 2x16 oparty na sterowniku HD44780.


Sterownik nie posiada jeszcze obudowy ale jest już po testach i działa świetnie. Jego możliwości to m.in.
automatyczne wygaszenie paleniska z czasem pół godziny, ustawianie czasu przedmuchu, ustawianie mocy dmuchawy, ustawienia temperatury, sterowanie pompą obiegową, posiada również alarmy - przekroczenia temperatury pow.95 stopni celsjusza oraz temperatura poniżej 5 stopni. Dodatkowo posiada on zabezpieczenie przed zamarznięciem wody w obiegu a odbywa się to poprzez włączenie pompy gdy temperatura spadnie poniżej 9 stopni celsjusza. Sytuacja taka jest możliwa, np: gdy zimą wyjedziemy na kilka dni na narty, wtedy nawet po wygaszeniu kotła pompa wody zapobiegnie jej zamarznięciu poprzez wymuszony obieg wody.

22 Kwiecień 2018

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Twoje IP to:
3.215.16.238
Logujesz się z hosta:
ec2-3-215-16-238.com
pute-1.amazonaws.com
Jest 1 gości online.
Tyle osób już odwiedziło
303923